3. apríl 2020
BellAmos - Súkromná základná škola


Menu

Aktuality


potadlo.abz.czRok nula - Rok tvrdej prípravy (1995/96)


Len ak máš sen, môžeš vidieť až za horizont... Ten môj horizont bol vtedy ešte v nedohľadne a taktiež splnenie môjho sna. Ale sny si vraj treba plniť... a tak som si ten môj pomaly začala plniť v novembri 1995... Vtedy sa začala moja strastiplná, ale aj radostná cesta za mojím snom.

Bol sychravý 25.november 1995. Kráčala som so zmiešanými pocitmi na Školskú správu v Martine, kde si ma pozval jej vtedajší riaditeľ p. Mgr. Ján Zuberec. Nevedela som prečo a spytovala som si svedomie, čo som asi urobila...Veď učiteľov si šéfovia nepozývajú k sebe len tak... Ani v tom najtajnejšom sne som však netušila to, čo mi bolo ponúknuté...
„Nechceš skúsiť zriadiť súkromnú školu?“ – znela otázka hneď na úvod. Stislo mi hrdlo, nevládala som odpovedať. Nesníva sa mi to? Prečo práve ja? Dokážem to? Splní sa mi môj najtajnejší sen? Otázky sa valili jedna za druhou. „Nemusíš mi hneď odpovedať, máš na to dva dni,“ zastavil moje úvahy. Dodnes neviem, kde viedla moja prvá cesta, keď som vyšla von z dverí. Túlala som sa po meste a už som si predstavovala školu mojich snov. Myšlienky sa mi zastavili pri mojej priateľke Helke Ogurekovej. Áno, to je ten správny človek s triezvym pohľadom na svet. Na spoločnej večeri som chcela od nej radu. Mám to skúsiť? „Si šialenec, ak si myslíš, že v dnešnej ťažkej dobe niečo také môže fungovať. Ale ako ťa poznám, ty si aj tak urobíš po svojom,“ odpovedala mi.

„A ty raz budeš u mňa učiť,“ rozhodla som sa vtedy.

ZARADENIE DO SIETE ŠKÔL

A tak sa to všetko začalo. Nekonečné putovanie po úradoch, vybavovanie množstva povolení a úradných dokumentov... A jedného dňa prišla obálka s pečiatkou Ministerstva školstva. Dodnes ju opatrujem. Keď som ju otvárala, triasli sa mi ruky. Áno, bolo to tam – čierne na bielom: 31.1.1996... Ministerstvo školstva SR zaraďuje Súkromnú základnú školu v Martine do siete súkromných škôl v Slovenskej republike. Školu môžete zriadiť k 1. septembru 1996.


PRVÝ ZÁPIS DO 1. ROČNÍKA

Bol studený januárový deň, ale ja som otvárala okná... Všetko bolo pripravené, len detí akosi nebolo... Hodinu pred zápisom sa po chodbe síce prechádzala sympatická pani a keď som ju oslovila, predstavila sa ako p. Danka Zacharová – maminka dnes už nášho úspešného vysokoškoláka Radka Zachara, stredoškoláka Martina a gymnazistu Erika. V ten deň sme zapísali ešte Lenku Štípalovú a ďalších troch žiakov.
V lete k nim pribudli Radko Kočvara, Denisko Szabó, Martinko Lipenský, Maťko Koterec, Miško Staňo, Davidko Lizák, Mirko Stanček, Matúško Szépe a Tomáško Hrozienčík. Vďaka ústretovosti riaditeľa školy p. Mgr. Igora Libu sme začali písať prvé stránky našej histórie v prenajatých priestoroch na ZŠ Lettricha v Martine.Rok štartu - prvý školský rok 1996/97

© 2007 BellAmos | bellamos(at)bellamos.sk | powered by WebArranger.com | design by 2A