3. apríl 2020
BellAmos - Súkromná základná škola


Menu

Aktuality


potadlo.abz.czRok siedmy – rok Zvončekový 2002/2003


Rok sa začal po pomerne pokojnom lete (samozrejme – natieranie nábytku, maľovanie a veci podobné nás neobišli). V B pavilóne sme otvorili náš nový v poradí už siedmy ročník. Siedma trieda dostala názov Deti kapitána Granta. Z pôvodných pätnástich žiakov neostalo veľa. Prvýkrát skúsili naši šiestaci prijímačky na 6-ročné gymnázium a hneď veľmi úspešne. Barborka Morgošová, Andrejka Pedanová, Marko Pedan, Radko Zachar a Janka Rapavá začali svoj prvý školský rok na šesťročnom gymnáziu V. P. Tótha v Martine a Marek Nosák sa odsťahoval na ZŠ Čachovský rad do Vrútok. A tak ich ostalo len deväť. Do tretieho ročníka pribudol Niko Pedan a Veronika Mališáková, do štvrtého Ivetka Čarná, do piateho Anička Madliaková, Barborka Sušienková, Lukáš Olekšák a Miro Čarný. Najväčším problémom bolo, že dve triedy sme mali na prízemí a jednu (piatacku) na druhom poschodí na západnom krídle. Spolu s našimi triedami tam boli aj triedy štátnej základnej školy na Východnej ulici, čo nerobilo dobrú atmosféru... Chudáci, naši učitelia! Za ten rok si poriadne potrénovali svaly na nohách! A hlavne triedna učiteľka Zuzka Vnučáková (dnes už Herbrychová)... Ešteže to krásne žlté slniečko Honzu Volfa na dverách zjasňovalo naše dni...

Kráľ Abecedár privítal nových prváčikov – Marianku Boďovú, Maťku Valachovú, Lenku Búchalovú, Kristínku Legerskú, Davidka Žuffu, Andrejka Straňáka, Martinka Taligu, Lukáška Majerčíka, Maťka Miškolciho, Tea Maroša, Peťku Sekanovú, Lukáška Nemčoka, neskôr – od februára k nim pribudol Miško Žubor. A my sme medzi nami privítali novú kolegyňu Lilianu Hausnerovú, učiteľku anglického a nemeckého jazyka a čerstvú absolventku Zuzku Vnučákovú, učiteľku slovenského jazyka, dejepisu a občianskej výchovy a súčasne triednu učiteľku piatakov – guliverovcov. A prečo sme nazvali tento rok Zvončekový? Tušíte správne... v septembri 2002 v náklade 50 kusov uzrelo svetlo sveta prvé číslo nášho mesačníka Zvonček. Šéfredaktor Maťko Thomka a členovia redakčnej rady Temis Amiridis, Milan Čerňanský a Barborka Sušienková pripravili prvé reportáže, rozhovory, ankety, fotografie, kvízy, hádanky... Neskôr sa k nim pridala Lenka Štípalová, Diana Verešová a Barborka Baťalová. Prvé čísla vychádzali v hrebeňovej väzbe a tlačili sme ich na našej čiernobielej kopírke a predávali sme ich číslo za 10 Sk. Som veľmi rada, že odvtedy Zvonček neprestal vychádzať a jeho kvalita neustále stúpa. Dnes sa Zvonček hrdí viacerými oceneniami, ale o tom neskôr. V prvom čísle sme mali aj vzácny „úlovok“ – podpis speváčky Jany Kirschner, len pre žiakov BellAmos. Už v 2. čísle sa začala písať história rubriky Sladká matematika a English page (autori M. Debnárová a S. Coward).

V jeseni ukončil svoju civilnú vojenskú službu Martin Kubiš a všetkým nám bolo za ním veľmi smutno. Našťastie, mali sme za neho adekvátnu náhradu vo Vladkovi Nemcovi, ktorý sa s vervou pustil do ďalšieho budovania počítačovej učebne a vyučoval informatiku a telesnú výchovu. V októbri sa uskutočnila jesenná atletická liga. Najrýchlejším dievčaťom školy sa stala Natálka Daubnerová, najrýchlejšia plavkyňa Barborka Sušienková. Dni športu na ZŠ A. Dubčeka nám priniesli ďalšie úspechy. Majka Amiridu dosiahla druhý najlepší čas v šprinte a 1.miesto v skoku do diaľky.

A vôbec – v športe sa nám darilo počas celého roka. Na zimnom viacboji všestrannosti obsadila Peťka Sekanová 2. miesto v kategórii D-1 a Barborka Sušienková 3. miesto v kategórii Ž-4. Dokonca Peťka Sekanová sa na letnom viacboji všestrannosti stala Majsterkou okresu v kategórii D-l a Majka Amiridu Majsterkou okresu v kategórii D-2. Úspešní boli aj naši učitelia. Každú stredu trénovali basketbal vo veľkej telocvični.

Na basketbalovom turnaji pri príležitosti Dňa učiteľov na Gymnáziu VPT sa umiestnili na krásnom 2. mieste, na turnaji pedagógov v Turanoch zvíťazili a získali pohár. V januári sme prežili krásny týždeň lyžiarskeho výcviku na Martinských holiach na chate Martinské hole u pána Jožka Ondraského. Majstrami  školy v obrovskom slalome sa stali Tomáš Krivda a Barborka Baťalová.

Pani riaditeľka Hanka vyhrala okresný kolkársky turnaj učiteľov. Helka Ogureková počas celého roka trénovala futbalistov (boli viackrát úspešní v rámci okresu), najväčší úspech, ktorý dosiahli, bolo 2. miesto v minifutbale O pohár riaditeľky CVČ Domino. Renátka Špiriaková trénovala atlétov, Maťko Thomka basketbalistov a atlétov. Svoju históriu začala na jar 2003 písať aj Bicyklová skupina BellAmos pod vedením Janka Barana a Vlada Nemca.

Ich činnosť vyvrcholila 2. ročníkom Cross Country na letisku v Košťanoch. Víťazmi vo svojich kategóriách sa stali Peťka Sekanová, Nadin Muchová, Dorka Buckulčíková a Barborka Sušienková, Maťko Miškolci, Tomáš Jambor, Jakub Kalnický a Michal Sukup. (Mimochodom, pani riaditeľka si po pretekoch cestou domov na bicykli zlomila ruku a bola tri a pol mesiaca zasadrovaná, končila aj začínala školský rok so sadrou na ruke...)

V decembri sme v kine Strojár mali premiéru druhého muzikálu s vianočnou tematikou Zima okolo, teplo v nás. Celkove sme muzikál úspešne odohrali trikrát a účinkovali v ňom všetci žiaci školy. Scenár, dramaturgiu a inštrumentáciu piesní mala vo svojej réžii Dajka Čerpáková. Nácvik muzikálu opäť dokázal, ako všetci vieme ťahať za jeden povraz.

Deväť najlepších čitárov z tretieho a štvrtého ročníka sa zúčastnilo predvianočnej akcie Čítanie s Coca Colou a mali možnosť si prezrieť vianočný kamión v sprievode Santa Clausa.

V okresnom kole v prednese poézie a prózy získal prvenstvo v I. kategórii Adam Šubrt, žiak 4.S triedy s poéziou od Milana Rúfusa O kozliatkach. Úspešní sme boli aj v okresnom kole geografickej olympiády – Barborka Sušienková sa umiestnila na 3. mieste a úspešný riešiteľ bol aj Temis Amiridis.

Pán učiteľ Maťko Thomka reprezentoval našu školu v autorskej súťaži Literárna Senica, kde získal v kategórii poézia hlavnú cenu a na Gorazdovom Prešove 1. miesto v próze. Naši šiestaci zvíťazili v postupovom kole súťaže Šiesty zmysel.

V okresnej súťaži Prednes je môj koníček v anglickom jazyku sme získali krásne umiestnenie – v poézii I. kategória 1. miesto Niko Pedan, II. kategória 3. miesto Henrieta Morgošová; v próze I. kategória 2. miesto Dorotka Buckulčíková, 3. miesto Milan Čerňanský; II. kategória 2. miesto Dominika Mišáková. V okresnom kole súťaže o Zlatú guľôčku postúpila do užšieho výberu Alexandra Hakelová, ktorá nás reprezentovala na Turčianskych folklórnych slávnostiach a Dominika Mišáková dostala pochvalu od odbornej poroty  za zachovanie regionálneho charakteru ľudovej piesne.

V medzinárodnej matematickej súťaži sme mali až 5 úspešných riešiteľov Dorku Buckulčíkovú, Adama Šubrta, Barborku Sušienkovú, Temisa Amirida a Barborku Baťalovú.

V januári odišla na materskú dovolenku Lenka Grendárová, ktorá vo februári porodila dcérku Lenku. Triednictvo u druhákov prebrala po nej Veronika Marčeková. Na osemročné gymnázium odišla študovať Dorka Buckulčíková a na šesťročné gymnázium Dianka Verešová a Dominika Mišáková. Žanetka Žigmondíková ukončila magisterské štúdium na UMB v Banskej Bystrici a počas jej študijného voľna zastupovala pár týždňov kolegyňa na dôchodku Elenka Siakelová.

Kráľ Abecedár pasoval prváčikov za svojich rytierov a začal sa už tešiť na nových...

Školský rok sme ukončili nádhernou školou v prírode na Reváni. Nechýbala cesta odvahy, výlet a dobrodružný stanový tábor pod Reváňom, výstup na Kľak, majstrovstvá školy v stolnom tenise, ktoré vyhral Marko Pedan a dobrodružná celotýždenná hra Kto prežije. Miro Čarný, víťaz tejto hry, by vedel o tom rozprávať...

A pred nami boli ďalšie pracovné prázdniny. Sťahovali sme sa totiž do „veľkého“ B - pavilónu. Ale nebolo všetko také bezproblémové, ako sa nám zdalo. Ale to až v ďalšom pokračovaní...Rok 2002/2003. Po niekoľkých pokusoch začal úplne oficiálne vychádzať školský časopis Zvonček a vychádza dodnes. Titulka je z muzikálu Zima okolo, teplo v nás. Časopis je dnes nositeľom ceny Slovenského syndikátu novinárov, dvojnásobný držiteľ Ceny Jožka Fľaka a 3.miesta v regionálnej súťaži školských časopisov základných škôl.


Rok ôsmy rok nových priestorov, rok Jankovej drevárne – 2003/2004

© 2007 BellAmos | bellamos(at)bellamos.sk | powered by WebArranger.com | design by 2A